fbpx

4 tipy, jak nenechat zamrznout své emoce

17.1. 2018 Alice Mičunek 2125x 2

Možná už jste taky zažily pocit, kdy vás emoce zmrazí. Jako by se na nějakou dobu zastavil čas a my se ocitneme v takové pochmurné smyčce negativity, sebeobviňování, pláče a beznaděje. Tělu se nechce vůbec nic, jít do práce, uvařit si čaj nebo vlastně vůbec vstát z postele. Jako kdybychom najednou měly černé brýle a všechno je špatně. Ne, všechno není špatně. To jen my jsme si vybraly zrovna tyto myšlenky. Z tohoto tunelu vede cesta ven…podívejte se na 4 tipy z cyklické jógy, které vám zase rozzáří úsměv na rtech:

 

Negativní emoce jsou katalyzátorem změny.

1. Zastavte se

Zastavte se, než vás zastaví vaše tělo! Dopřejte si péči o sebe průběžně a nejeďte až na doraz. Jestli na sobě cítíte příznaky nespokojenosti, únavy nebo smutku (i když se všechno zdá být na první pohled v pořádku), tak se ZASTAVTE a prozkoumejte, co se děje.

V józe takové pozorování praktikujeme běžně. Nasloucháme našemu tělu, když se usadíme na podložku a sledujeme, co se uvnitř odehrává. Tak se posaďte i vy, teď, na pár minut. Stačí zavřít oči…co cítíte uvnitř? Vnímejte svůj dech, tlukot svého srdce, příjemné místa ve svém těle i místa, kde může být tlak nebo nepohodlí. Jenom sledujte, co se uvnitř odehrává. Výborně!

Těchto pár minut denně, které věnujeme svému tělu, nás můžou ochránit před „pádem“. Tu vám totiž tělo řekne: „Hele, dneska jsem vážně unavené, potřebuju, abys vypnula počítač a šla si lehnout o dvě hodiny dřív.“ Nebo vám intuice napoví: „Tuhle nabídku, neber, nevím proč, ale nemám z toho dobrý pocit.“ Je na nás, zda-li volání našeho těla vyslechneme.

 

2. Uvolněte své emoce

Zablokované emoce způsobují nemoce. Znáte to na sobě? Škoda, že o tomhle nás ve škole neučili. A jaké vzory si bereme z rodiny? Jak jsme si mohli dovolit projevovat smutek a slzy nebo vztek či nervozitu? Třískalo se u vás doma dveřmi nebo se spíš věci zahrabávaly pod koberec. Uf.

No a jak to teď máme my? Jak bychom to dnes v dospělosti potřebovaly? Jak vyjádřit své emoce tak, aby to nebylo zraňující pro nás, ani pro okolí. To je vlastně taková každodenní jógová praxe. A hlavní myšlenka, která mi v hlavě zní, je:

„Žij v souladu sama se sebou. Projevuj se podle svého srdce.“

 • Máte chuť plakat? Plačte.
 • Máte chuť být sama? Buďte.
 • Máte chuť jít do lesa a křičet? Křičte! Křičte tam zplna plic a vydejte ze sebe všechno to, s čím si nevíte rady!
 • Chcete bušit do polštáře? Prosím.
 • Potřebujete se ze všeho vypsat? Do toho!

Hledejte v sobě cestu, jak být při vyjadřování emocí laskavá k sobě i ke svému okolí. Není moudrým řešením emoce v sobě schovávat ani je vyblít (pardon) na naše blízké. Začněte u sebe a zkoumejte, jak to potřebujete. Nezapomeňte na první krok, zastavte se a své emoce si pojmenujte. Pomůže vám to uvědomit si, co se děje.

 

 

3. Udělejte změnu

„No, tak super.“ Možná si říkáte, že tohle je rada nad zlato, ale čtěte dál a věřím, že k vám přijde přesně to, co má.

Občas se v tom bahýnku musíme vymáchat. Vždyť i ten nádherný lotosový květ roste z bahna. Vnímám, že všechno má svůj čas, a že některé věci prostě nejde uspěchat. Někdy to naše rozhodnutí vykročit z bahnité tůně může trvat pár dní. A někdy to všechno prostě zraje mnohem déle. Co je, ale důležité je naše rozhodnutí, že nechceme zůstávat v nespokojenosti a nesouladu.

Nedovolte, aby vás vaše negativní emoce zmrazili.

Pokud cítím, že něco není v pořádku nebo jsem v situaci, která mi nevyhovuje, mám na paměti slova od Eckharta Tolleho (klidně si ji přečtěte vícekrát):

„Situaci, která ti nevyhovuje, můžeš: změnit, přijmout nebo z ní odejít.“

Víte, že změna se vám nejlépe bude dařit na začátku vašeho cyklu? Ve fázi Panny (tedy po ukončení vaší menstruace), totiž přichází víc energie a motivace, která vám vydrží mnohem déle.

 

4. Buďte k sobě laskavé

Tuhle část mám fakt moc ráda. Na místo sebeobviňování, že máte zase mizernou náladu nebo že jste něco nezvládla, se pojďte opečovat. Co vám udělá dobře, co byste potřebovala? Každá z nás má ráda něco jiného a tak prozkoumejte, co vás vyvede z pochmurných emocí:

 • Vyspat se. To je něco, co na mě funguje dost dobře. Prostě ráno moudřejší večera.
 • Pohyb. Tak to je rozmražovač emocí jako dělaný. Stačí jóga nebo procházka. Jo, stojí za to se přemoct a zvednout zadek z postele, i když se nám fakt nechce, ale jakmile se tak stane, hurá! Tělo se rozproudí, něco se začne měnit, ať už je to rytmus dechu nebo naše myšlenky. Pohyb je jeden z kroků ke změně.
 • Zavolat nejlepší kámošce nebo ségře. Totiž, když své starosti vyslovíme nahlas, ledacos si můžeme uvědomit a vidíme nové souvislosti. A říká se taky přeci „Sdílená starost je poloviční starost.“
 • Teplo. Tohle teda zabírá taky dost dobře. Teplá vana, kde si člověk může poplakat. Nebo taková sauna, která vám prohřeje celé tělo a uvolní ho. Tohle rozhodně patří k mým oblíbeným aktivitám.
 • Nechat věci na chvilku jen tak plynout a dopřát si odstup. Prostě se na tu naši starost na chvilku vykašlat a místo toho dělat něco co vám fakt udělá radost.
 • Dobré jídlo. Ale opravdu dobré. Zajděte si do oblíbené restaurace, klidně i sama nebo si uvařte něco, co zbožňujete. Nemám teď na mysli zajídání emocí jídlem, ale pohýčkání se všemi smyly.
 • Psychoterapie. Nenechte to zbytečně zajít daleko, a když to tak budete cítit, vyhledejte chápavého odborníka, který vám pomůže najít příčinu strastí. Čím dřív je prostě začneme řešit, tím dřív je můžeme změnit.

 

Přeji vám, abyste tahle doporučení potřebovaly, co nejméně. Abyste si uměly najít svůj střed a zůstaly v harmonii v různých situacích. Přeji vám, ať jsou vaše emoce pro vás jako nádherné květiny na vaší cestě.

PS: A co vám pomáhá nezamrznout ve svých emocích? Klidně se podělte v komentářích.

Zdroje:

 • Benettová, B. Emoční jóga: Jak tělo může uzdravit mysl. DharmaGaia, 2015.
 • Hrabica, J. Co nám tělo říká aneb Po stopách emocí. Hrabica, 2007.
 • Moorjani, A. Musela jsem zemřít. Knižní klub, 2013.
 • Tolle, E. Moc přítomného okamžiku. Pragma, 2016.
Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře
 1. Alena napsal:

  Krásný den Ali, děkuji za inspiraci a milá slova.
  Mě hodně pomáhá nechat věci plynout. Taky jsem teď řešila, vztahy a co dál.
  Poprosila jsem nahoru o pomoc. Začala jsem cvičit, uklidila si prostor a chodit na procházky, prostě dělám, co mi přijde zrovna na mysl, co cítím, že chci udělat, to udělám.
  Dneska jsem byla nějak vnitřně smutná…táhlo mě to ven, i když se mi moc nechtělo, šla jsem. V jednu chvíli se mraky rozestoupily a na nebi problesklo slunce a jeho světlo v mracích vykouzlilo srdíčko…miluji tahle znamení, že nejsme sami, že jsme podporováni.
  No a přijdu domů a najdu odkaz na Váš článek :-), krása, vše jde správným směrem, jen stačí důvěřovat…..děkuji…

  • Alice Mičunek napsal:

   Milá Alenko, to je nádhera. Mám radost i za tebe. Taky to znám, když změním prostředí, je to pro mě záruka, že bude lépe. Prostě udělat ten krok. Tak přeji mnoho úžasným kroků…k sobě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.