fbpx

6 tipů pro jaro plné síly

28.3. 2018 Alice Mičunek 2071x 0

Sluneční paprsky začínají hřát. První rostlinky dostávají sílu, raší a příroda se konečně začíná zelenat. Příslib jara je tady. I když jsou teploty ještě chladivé, je to jasné, přichází jaro a s ním začátek nového dalšího cyklu. Pojďme se podívat, jak toto nádherné období využít naplno v souladu s naším cyklem, jak si v klidu a vědomě užít nový začátek bez jarní únavy. Bude také řeč o jedné z fází našeho cyklu, o archetypu Panny, pro kterou je toto období typické.

 

1. Dosyťte svou energii už přes zimu

Příroda je úžasná učitelka. A ne nadarmo nás zimní počasí žene do našich příbytků. Máme tak příležitost zpomalit a zastavit se, opravdu si odpočinout a načerpávat sílu. Když si tento proces nedopřejeme, není se pak čemu divit, když na jaře nastoupí „jarní únava“. Prostě se stačí podívat, jak jsme se o sebe starali několik předchozích měsíců a jarní energie je pak výsledkem našeho snažení. Když tedy energie nepřichází, je vhodné se ohlédnout zpátky a uvědomit si, nakolik jsme si dopřávali odpočinku. A to nejen pro tělo, ale také pro mysl.

V jógové praxi je oblíbená závěrečná pozice mrtvoly – shavásana. Pozice v leže na zádech, kdy se uvolní celé tělo a můžeme relaxovat, můžeme vstřebat zážitek z jógové praxe. Tuhle pozici se doporučuje nikdy nevynechat, aby mohly všechny benefity působit na naše tělo i mysl. A já vnímám, že tento prostor pro sebe si máme dopřávat nejen po jógové praxi, ale mnohem častěji, abychom mohli vstřebat zážitky, abychom se mohli zastavit a uvědomit si, co se všechno děje, jak to na nás působí, v čem je nám dobře, co potřebujeme jinak. Často mi však připadá, že jeden zážitek překrývá druhý a že ani neskončí jedna zajímavá událost a my hned plánujeme druhou. Tak si dopřejte takovou „shavásanu“ pravidelně, užijte si zastavení, které vám dá možnost zpomalit.

2. Očistěte své tělo

Máte chuť si dopřát jogínskou očistu a po zimě pročistit svá střeva? Nabízí se technika shanka prasksalana. Jde o očistu slanou vodou, kdy dodržujete několik pravidel, jako je strava bez živočišných produktů, alkoholu i kávy před i po proceduře. Celý proces vám pak zabere jedno dopoledne, kdy vypijete 2-3 litry slané vody a za pomocí speciálních cviků z vašeho těla tímto způsobem mohou odejít usazeniny ze střev. Budete se divit, co v toaletě najdete.

Kdybyste se chtěli do očisty pustit, měly byste se cítit zdravé a bez zažívacích potíží. Tato očista se nedělá v průběhu menstruace ani v těhotenství. Naopak bude vhodná za novoluní. Více se o ní dozvíte zde ve třídílném článku.

3. Dobijte baterky pomocí bylinek

Příroda nám po zimě opět začíná nabízet své dary a tak vyrazte do přírody a doplňte minerály a vitamíny pomocí divokých bylinek. Já se na jaře nemůžu dočkat čerstvé kopřivy, pampelišky, bršlice a jitrocele. Přidávám je pak do salátů, smoothie i pomazánek.

4. Pusťte se do plánování, ale nepřepalte začátek

Jaro je spojeno s archetypem Panny. Je to ta bojovnice v nás, která si umí jít za svým, která ví, co chce a potřebuje a umí si o to říct. Je plná sebevědomí, energie a odvahy. Je to dívka plná síly jedoucí odhodlaně na koni za svým snem.

Tuhle energii můžeme vědomě využít k plánování našeho roku, ať už na jaře nebo ve fázi Panny během vašeho měsíčního cyklu (tedy období po menstruaci). Je to čas, kdy máme chuť začínat nové projekty a kdy máme pocit, že na světě není nic, co bychom nezvládly. Tak tedy plánujte, pište a výmýšlejte. Skvělé bude, když navážete na to, co vám řekl váš vnitřní hlas během předchozího období v zimě, tedy během menstruace.

Výborně tady funguje sankalpa, náš záměr nebo přání, které vám pomůže nepřepálit začátek svého cyklu nebo roku:

 • Uvědomte si, kam chcete směřovat svou energii.
 • Co je pro vás na následující období nejdůležitější?
 • Co je vaší prioritou?
 • Jaká jsou další přání?
 • Co je pro vás opravdu reálné stihnout a v jakém časovém úseku?

Sankalpu používáme i během jógové praxe, když chceme dát záměr naší lekci, vy si svůj záměr můžete určit na jeden menstruační cyklus i na celý rok. Nezapomeňte si své přání zapsat, abyste se v průběhu i na konci mohli vrátit k tomu, jak se vše podařilo. Den má 24 hodin, tak si dobře rozmyslete, kam svou energii nasměřujete.

5. Nastavte svou tvář slunci a užijte si sluneční dech

Doplňte vitamín D přímo ze zdroje. Nastavte svou tvář sluníčku. Dřív lidé trávili mnohem více času venku na vzduchu a na slunci. Dneska je tomu jinak a pod umělým osvětlením se nám vitamínu D nedostává. Stačí přitom vyjít ven a přírodní léčba může začít.

Pokud cítíte, že je energie málo, vyzkoušejte sluneční dech, říká se mu surya bhédana, postup vypadá následovně:

Posaďte se tak, aby záda byla rovná. Čeká nás nádech pravou nosní dírkou a výdech levou. Prsteníčkem své pravé ruky zacpěte levou nosní dírku a nadechněte se pravou, pak palcem zacpěte pravou nosní dírku a vydechněte levou. Znovu následuje nádech pravou a výdech levou nosní dírkou a opět nádech pravou a výdech levou. A takto pokračujte, váš výdech by měl být dvakrát delší než váš nádech. Pokračujte klidně 5 dalších minut nebo tak dlouho, jak je vám to příjemné.

Upřímně, nenakopne vás to tak, jako když si dáte dvojité espresso, je to  možná JEŠTĚ LEPŠÍ. Pracujete totiž s jemnou energií ve svém těle. Skrz pravou nosní dírku totiž do našeho těla proudí energie jangová, která nám dává sílu, naše tělo prohřívá a aktivuje jeho funkce. Je to dech, který vás nakopne při splínu, takže žádná depka nemá šanci.

6. Podpořte svou koncentraci jógovou praxí

Během fáze Panny je výhodné podpořit svou koncentraci. Hlavou nám může běhat spousta myšlenek a nápadů, které nám kolikrát nedají spát, proto do své jógové praxe zařaďte pozice, které vás ukotví a vy můžete pocítit sílu a stabilitu a zároveň se v nich můžete soustředit na váš dech, ale taky na váš záměr – na vaši sankalpu. Díky jógové praxi si můžete uvědomit, zda-li plány a cíle, které jste si vybraly jsou pro vás stále funkční a platné. Jestli se v tom všem pořád cítíte dobře nebo jestli jste se odklonily od své cesty. Zastavte se (v pozicích) a prozkoumejte, co se děje a jak se cítíte. A které asány jsou vhodné pro koncentraci? Užijte si pozice bojovníků i strom:

 

Užijte si jaro podle sebe. Ať už se pustíte do čehokoliv nového, do očisty nebo jógové praxe, teď je ta správná doba vykročit ke svým snům. Nemusíme řešit, jestli budeme mít dneska večeři nebo zda-li pojede zítra elektřina. O tyto základní potřeby je postaráno. Tak nastává čas plnit si svá přání a po cestě rozdávat radost.

 

Zdroje:
https://www.celostnimedicina.cz/svet-zachvatila-epidemie-nedostatku-vitaminu-d.htm

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Ebook zdarma 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli

  Toužíte po tom ztišit se a alespoň na chvilku se zastavit od shonu a povinností? Objevte 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli, které vám pomohou na cestě ke svému vnitřnímu klidu.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Instagram