fbpx

Jóga podle cyklů

1.5. 2017 Alice Mičunek 2370x 0

Nasloucháte svému tělu? Posloucháte ho? Víte, co má rádo a co ne? Respektujete ho? Možná, že už jste zjistily, že v každé fázi menstruačního cyklu si vaše tělo říká o něco jiného. Má trošku jiné potřeby, má pokaždé jinou dynamiku energie. Někdy je síly více a někdy méně.

Říkáte si, že by bylo bláznivé svému tělu přizpůsobovat ještě taky veškeré sportovní aktivity? Možná mu stačí 6 hodin spánku, však ono se to dožene nějakým kafíčkem, nebo dvěma, třema během dne. Na snídani není čas, něco po cestě do práce se dá koupit v pekárně a zbaštit za chůze před tím než vezmem za kliku kanceláře. Aha, hodně práce tak, nějaký fast food s kolegama. A po práci alespoň s holkama na cvičení, je potřeba zhubnout do plavek.

Naše tělo nám dává signály. Lehce nám naznačí. „Hele, dneska už toho bylo dost, pojď si lehnout.“ (místo toho následuje běhání) „Hmm, tento týden to bylo v práci náročné, co takhle si odpočinout a chvilku jen tak být.“ (následuje domluvené vínko s kamárádkama, se kterýma jsme se už fakt dlouho neviděly) „Dneska už je fakt potřeba zpomalit! Hele, holka, přišla menstruace!“ (a jde se na firemní párty, to by jinak nešlo).

Pokud tyhle signály nerespektujeme, tak už prostě tělo bere ze svých rezerv. Jsme pak náchylnější k nachlazení, častěji chytnem kdejakou virózu a jsme taky mnohem citlivější co se týká emočních situací. Naše tělo prostě není v dobré kondici.

Jak přizpůsobit pohyb svým potřebám?

Naslouchejte svému tělu. Začnete jej pozorovat, co by potřebovalo a zkuste mu vyjít vstříc. Ne podle přesvědčení…“Tohle nemůžu zrušit.“ „Tam fakt musím jít.“ Nemusíte, vyzkoušejte to. Pokud se cítíte vyřízené, prostě se omluvte a řekněte pravdu. Sledujte co se pak stane.

A další doporučení, které mi rozhodně funguje. Dopřejte svému tělu to, co potřebuje. Uvědomte si, jak dlouho jedete na plné obrátky? Jak dlouho jste pod tlakem a stresem. Tak je bláhové chtít po svém těle, aby se uvolnilo na jedné lekci jógy nebo abyste si vyprázdnila hlavu během jednoho víkendu.

Pojďte začít postupně. A zkuste to podle fází. Vypozorujte, co dělá dobře vašemu tělu v jednotlivých fázích. Tady jsou mé tipy:

1. Dynamická fáze, 7.-13. den cyklu – pojďte rozproudit sílu těla

Tělo se probudilo jako medvěd po zimě. A má chuť! Tohle je super fáze, kdy si dopřát aktivní a dynamické cvičení. Teď je v těle spousta energie, kterou můžete využít k vyzkoušení něčeho nového. Teď bude ta správná chvíle dopřát si cviky na posílení těla.

Právě pohyb vám udělá dobře a dopřeje vám nadhled, který občas v této fázi pokulhává, protože chceme mít všechno rychle a hned. Pozor na to, abyste se nepřepálily hned při startu!

V józe si dopřejte:

 • Pozdrav slunci A a B
 • vhodná bude Vinyasa jóga, Jivamukti jóga nebo Astanga jóga
 • vaši pozornost ukotví pozice bojovníků nebo balanční pozice stromu nebo tanečníka

A co další pohyb:

 • zaběhejte si
 • vyrazte na kolo nebo kolečkové brusle
 • posilujte své tělo a dostaňte ho do formy

Ale ať už budete dělat jakýkoliv sport, myslete na to, co si přeje vaše tělo. Je to výkon? Je potřeba splnit nějaký limit nebo se jednoduše cítit dobře? I v této fázi nezapomeňte na odpočinek.

 

2. Ovulační fáze, 14. – 20. den cyklu – roztančete boky

V této fázi se cítíme na vrcholu svých sil. Teď si tělo žádá cítit se opravdu žensky. Co třeba vytáhnout ven partnera nebo kamarádku a zacvičit si ve dvou?

V józe si dopřejte:

 • partnerskou jógu a nebo acro jógu
 • skvělé budou také asány, které pracují s otvíráním hrudníku, pozice jako ryba nebo velbloud nám pomáhají otevřít se světu (samozřejmě ruku v ruce s vědomou prací na sobě.)

A nebo:

 • co takhle flirt dance
 • břišní tance nebo contemporary
 • zkuste něco, kde se probudí vaše kreativita, ženskost a vášeň. Partner doma malé taneční překvápko jistě ocení.

 

3. Kreativní fáze 22. – 28. den cyklu – harmonizujte energii

Energie je jako na houpačce. Tělo si žádá zpomalovat. Třeba se ještě objeví vlna síly, která vás vybídne k pohybu a tak ji využijte k uvolnění nahromaděných emocí. A pokud cítíte úbytek energie, zkuste s tím nebojovat a dopřávejte si hodinku i dvě spánku denně navíc. A bez výčitek si užijte klidnější aktivity.

V józe přijde vhod:

 • jemná jóga
 • relax jóga
 • jin jóga
 • a pokud je energie stále dost, třeba i kombinace vinyása jógy a pořádné relaxace.

Nebo vyzkoušejte:

 • všechny chmury spláchnout v bazénu, zaplavte si
 • a neudělala by vám dobře sauna?

Když přichází temné dny, tak je tolik osvobozující své pocity nepotlačovat, mě velmi dobře pomáhá v takových chvílích pohyb. Je to i váš případ? Zkuste alespoň malou procházku (třeba pro nejbližší horkou čokoládu se šlehačkou, svět bude hned veselejší). Čerstvý vzduch a příroda dokážou své. Umí dobře pročistit hlavu a naše chmurné myšlenky. Klidně můžete křičet a plakat a bušit a dupat, cokoliv co je potřeba. Rozhodně lepší tady než kdyby naše nezkrocené emoce měli doma schytat ti nejbližší.

A pokud si pravidelně dopřáváte dynamické sporty zvolňujte. Fakt nemusíte makat na 120% Dovolte si to!

4. Hibernační fáze 1. – 6. den cyklu – ponořte se do sebe

Teď je ten správný okamžik se zastavit. Opravdu. Je to krátký čas, kdy si tělo zaslouží regenerovat. Pokud vás bolestivá menstruace ukotvila v posteli, je to signál k zamyšlení? Nespěcháte moc? Netlačíte na sebe moc? Neočekáváte od sebe příliš?

V józe se nabízí:

 • pro první dny menstruace jógová praxe, která je doma v klidu třeba několik restorativních pozic, které vám dají možnost ponořit se do sebe, naladit se a meditovat
 • pro další dny využijte opět jemnou jógu, relax jógu nebo jin jógu
 • v této fázi je vhodné vynechat inverzní pozice, které prokrvují orgány v břiše

Pokud si chcete dopřát jógu během svých dnů doma, doporučuji k přečtení vymazlený ebook o józe a menstruaci od mé jógové kolegyně Markéty Abrath.

A co jiného:

 • co třeba procházka do přírody
 • nebo si pusťte svou oblíbenou hudbu a jen tak se zahoupejte v bocích a zatančete si pro sebe
 • třeba by vás mohla příjemně uvolnit teplá vana

Naše tělo zvládne makat na stodvacet procent v práci a pak i v posilovně. Otázka zní proč? Kam se honíme? Kde je limit a kdo nám ho dává? Naslouchejte svému tělu a dopřejte mu pohyb, který si přeje. Vím, že zvládneme makat bez ohledu na to, v jaké fázi se zrovna nacházíme, naše mámy to zvládly, stejně jako babičky, ale není na čase to změnit?

Cyklická jóga přináši možnost užít si každou fázi podle toho, co tělo potřebuje. Pokaždé si můžete zacvičit jinou jógovou praxi. Tělo má energii, super, pusťte se do dynamické formy. Chcete se spíš ponořit dovnitř? Taky možnost. Přijďte vyzkoušet a nebo se začněte těšit na online videa =)

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.