fbpx

Menstruace jako duchovní cesta

7.9. 2017 Alice Mičunek 3429x 1

Možná vás to už taky napadlo. Proč probíhá menstruace každý měsíc? Z jakého důvodu se 13x do roka uvolní vajíčko, ze kterého může vzniknout nový život. Je toto pro ženu zdravé nebo ji to vyčerpává? Proč se toto děje po většinu života, když si vlastně přejeme 1,2,3 nebo 4 děti?

Je zřejmé, že naše předchůdkyně menstruovaly méně. Během svého života prožili 160 cyklů, zatímco dnes nás jich čeká zhruba 450[1]. Ano, je potřeba si toto menší číslo z minulosti srovnat také s dřívějšími podmínkami. Přičtěme si mnohem více těhotenství a delší dobu kojení, náročnější podmínky a kratší délku života.

Máme dnes tedy lepší situaci nebo horší? Přijímáme menstruaci jako dar nebo jako přítěž? Nechám tuto odpověď již na vás. Protože přesně o tom to je. Na vás záleží. Myslím, že je vcelku jedno, co která studie a výzkum uvádí.

Věřím, že když se napojíme vědomě na své tělo a naladíme se na svou duši, dostane se nám odpovědi. A bude to odpověď pravdivá a vaše.

Následující řádky prosím berte jako mou zkušenost a srovnejte si v sobě, zda-li s vámi rezonuje, nechte se inspirovat nebo si hledejte svou cestu. Já totiž vidím v menstruaci dar, díky kterému se můžeme posunout na duchovní cestě. Celý cyklus nám dává příležitost vypořádat se s výzvami, které nám život přináší. Věřím, že jsme zvládaly životní kopance i každodenní problémy bez informace, že nějaký cyklus v tomto smyslu máme. Ale také věřím, že se znalostí své duchovní moudrosti, můžeme řadu věcí zvládnout lépe.

Díky mé jógové cestě se na sebe ladím, naslouchám si a pečuji o sebe dost jiným způsobem než dřív. Jasně někdy to jde více a někdy méně. Tak to prostě beru. A během své poutě sebezkoumání jsem objevila úžasnou věc. Báječný dar, kterým je můj menstruační cyklus.

Já věřím v to, že menstruace je tady nejen k tomu, abychom mohly zrodit nový život nebo aby očišťovala naše tělo a každý měsíc spolu s krví odváděla toxiny z těla pryč. Věřím také v to, že náš cyklus je tu k tomu, aby nás posunul na naší duchovní cestě. Každá fáze má své důležité místo.

 

Myšlenky deroucí se z hlubin duše

Ano, je řeč o premenstruační fázi, o archetypu Kouzelnice (22. – 28. den cyklu). V těchto dnech se z našeho nitra derou různé myšlenky a pocity. Něco, co chce být vyslyšeno. „Hej! Tady jsem, všimni si mě a řeš mě! Tohle není v harmonii, udělej s tím něco!“ Občas mě taková myšlenka provází celý den a má pozornost se k ní neustále vrací jako k nějakému magnetu.

Vysvětlím vám mé smýšlení skrze příklad. Představte si, že tím strašákem je vaše práce. A teď se v období před menstruací vynoří myšlenky, jak vám ta práce nevyhovuje, a sníte o jiné. Ne, není to jen o nějaké stěžování si a fňukání. Je to opravdu silný pocit, který cítíte uvnitř.

Co s tím?

 • V téhle chvíli svému naslouchejte, svému tělu, mysli i emocím.
 • Své poznatky si zapište, uvidíte, že k nim po pár dnech vrátíte, získáte potřebný nadhled.
 • Důležité! Teď nedělejte žádné změny! Fakt ne. Nechoďte za šéfem. Teď by to mohlo dopadnout dost dramaticky. Opravdu nechcete přijít za vedoucím a křičet, plakat nebo vyčítat, v horším případě všechno dohromady. Teď to trošku zveličuju, ale jde prostě o to, že:
 • Je důležité použít svou trpělivost.
 • V tomto období jsme plné emocí, které až když se uklidní, mohou ukázat, co je opravdu důležité a co ne.

Naslouchání svému srdci

Uf. Nedala jste výpověď? Gratuluji a vítám vás ve velmi mocné fázi. Čas ztišení a naladění se na sebe. Doba naší menstruace (1-6. den cyklu). Teď totiž nastává ta správná chvíle zastavit se a zaposlouchat se. Co si opravdu přejete? Kam vás vede vaše srdce? Teď je potřeba si sednout a zamyslet se, uvolnit se a třeba meditovat, rozjímat… je to jedno, jakou formou se na sebe naladíte. Každé z nás vyhovuje něco jiného, bude to pro vás procházka, psaní do deníku, kreslení nebo usednutí do křesla s oblíbeným šálkem čaje?

A co s našimi myšlenkami, které se vyklubaly na světlo světa v minulé fázi? Zamyslete se, co byste pro svou situaci, v našem případě v práci, potřebovaly. A udělejte ještě něco víc. Tu svou analytickou mysl pak nechte odpočívat a svou pozornost přesuňte k srdci, co si přeje?

 • Zastavte se! Opravdu. Bez toho to, jde (alespoň mě) jen velmi těžko. Vy to řešení někde v sobě máte, ale je potřeba pro něj vytvořit ty správné podmínky, aby k vám odpověď přišla. To jaksi nejde při poletování po městě a rozptylování se na sociálních sítích. Chce to čas a prostor pro sebe.
 • Zaposlouchejte se. Poděkujte svému vnitřnímu soudci i oběti za jejich názory a pak naslouchejte své pravé podstatě, vyššímu já nebo duši…(opět si pojmenujte tuto esenci podle své libosti).
 • Otevřete se. Možná že přijdou řešení, které byste nečekaly, třeba se vám dostene nějaké nové vize nebo i šíleného nápadu. Neznamená to, že vše se stane. Jen se vyplatí otevřít se i jiné možnosti.
 • Požádejte svou vnitřní sílu, aby vám ukázala cestu. Třeba si uvědomíte, že výpověď v práci by bylo příliš impulzivní řešení. Možná by vám vyhovovalo si zkrátit úvazek a víc se věnovat sobě i rodině (ano i takové řešení mé klientky Cyklické jógy už udělaly). Nebo můžete šéfa požádat o předelegování některých povinností. A co home-office, opravdu by to nešlo?

Bojovnice se probouzí

Po menstruaci přichází pořádná dávka energie (7. – 13. den cyklu). A teď bude ten správný okamžik udělat změny. Bojovnice uvnitř vás podpoří. Vykročte ke svým snům. Je to váš život! Jak to potřebujete? Pojďte si za tím.

V tomto období bude ten správný okamžik zajít za šéfem a mluvit s ním o možnostech. Třeba vás svou reakcí překvapí. Možná společně najdete ještě jinou cestu. Důležité je, že teď „jdete na kobereček“ s hrdostí a čistou hlavou (rozhodně v lepším rozpoložení než před menstruací s PMS v zádech).

 • Ujasněte si, co chcete. Mně se nejčastěji osvědčila rozhodnutí, která byla v souladu s myslí i se srdcem. A k takovým někdy vede dlouhá cesta.
 • Své přání si pojmenujte a vytvořte si konkrétní představu. Co třeba si vytvořit koláž s obrázky, které vaši touhu podpoří?
 • Buďte důsledná, rozvrhněte si sílu na celý cyklus a při další menstruaci si v sobě reflektujte, jak se vám podařilo vaše přání naplnit.
 • Vykročte ke svým snům a nezalekněte se klacků pod nohama. Bojovnice ve vás má tu sílu vám s tím pomoct. A na druhou stranu…
 • Nechoďte přes mrtvoly. Někdy se mi stává, že si něco opravdu přeji a nějak se to nedaří, nejde to. Věřím v to, že Vesmír má pro mě jiný záměr a možná ještě lepší než, o jakém sním. Tak zůstávám otevřená a netlačím nic na sílu.

Let it go!

Nechejte věci plynout. V menstruačním cyklu nastává ovulace (14. – 20. den). Pro mě je to prostor, kdy se věci „dějí sami“. Je to čas k tomu, aby se naše přání posunulo a realizovalo a my si můžeme užívat výsledků našeho konání. Teď však není potřeba té aktivní síly jako v předchozí fázi. Teď tu naši bojovnici vystřídá moudrá královna, která dokáže skrze svá láskyplná slova posunout věci kupředu.

V této fázi můžeme velmi dobře využít našich komunikačních schopností. Teď je možné svůj sen podpořit pomocí pravdy, kterou máme v sobě. Vykomunikujte tedy, co máte na srdci, je ještě něco potřeba doladit? Potřebujete požádat kolegyni, aby vám vyšla vstříc?

 • Buďte upřímná v prvé řadě sama k sobě a všimněte si, jaký je váš vnitřní dialog. Jste na sebe laskavá nebo přísná? Kam vás často vede váš vnitřní hlas?
 • Když si přestaneme nalhávat, tehdy můžeme být upřímné a otevřené i k okolí.
 • Vylaďte, co je potřeba. Někdy pomocí slov, jindy pomocí přijmutí nebo skrze trpělivost.
 • Oceňte se za to, co už jste zvládla. Třeba se nepodařilo splnit vše, ale určitě se najde něco, za co se pořádně pochválit. Všechno jde krok za krokem. Vše má svůj čas. Důvěřujte tomuto procesu a přestanou vás stresovat zbytečné limity.
 • Nespěchejte k dalšímu cíli. V józe je po každé praxi čas na relaxaci v pozici Shavasana (v leže na zádech, v uvolnění se zavřenýma očima), je to prostor k tomu vstřebat tělesný i emoční zážitek. Tak si takový okamžik (klidně po svém) dopřejte taky.
Když jsme v situaci, která se nám nelíbí, máme tři možnosti: situaci změnit, odejít z ní nebo ji přijmout.“ E. Tolle, Moc přítomného okamžiku

 

Některé starosti, které se máme uvnitř, potřebují mnohem víc času než náš jeden menstruační cyklus. Ale milé a statečné ženy, máme na to! Máte v sobě sílu tvořit a být šťastné. Přijměte svou cykličnost k tomu, aby vám pomohla na vaší cestě. Hledejte tedy svou cestu, jak vás váš cyklus podporuje, co je pro vás důležité. Držím vám palce.

[1] http://health.howstuffworks.com/sexual-health/female-reproductive-system/monthly-period.htm

 

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře
 1. Marie napsal:

  Dobrý den, Alice,

  děkuji za krásný a inspirativní článek. Před nedávnem jsem k Vám začala chodit na jógu a po přečtení Vašeho e-booku jsem zjistila, že ve svých problémem alá „žiju jako raketová myš“ nejsem sama.
  Zrovna dnes mi článek extra pomohl, protože jsem těsně před menstruací, plná emocí a přišlo ke mě jedno nemilé uvědomění z hlouby duše, které mám potřebuje řešit okamžitě. Většinou totiž všechno tlačím hrozně na sílu a nedávám si čas.
  Takže díky Vašemu článku už vím, že je v pořádku, dát si čas na rozmyšlenou. Ačkoli to pro mě bude pekelně těžké – jsem vychovávaná mezi muži. Ale budu se snažit. Už je totiž na čase stát se zase ženou a trochu si naslouchat.

  Takže díky a těším se na setkání na józe. 😉

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.