fbpx

Moje cesta k sobě samé...

Dnes naslouchám svému ženskému tělu, intuici a touhám mého srdce. Díky tomu se mi daří žít v souladu sama se sebou a s přírodou. Na své cestě si plním neuvěřitelné sny a daří se mi mnohem lépe a trpělivěji čelit výzvám života. Teď si můžu úžívat jízdu na vlnách svého ženského cyklu.

Dříve tomu, ale tak nebylo, byla jsem totiž “hodná holčička”.

Plnila jsem očekávání rodičů, partnerů, zaměstanavatelů, společnosti. Dělala jsem věci proti sobě. Říkala jsem “ano” i když jsem myslela “ne”. Můj život byl plný “měla bych”. Chodila jsem na schůzky, i přestože jsem cítila svíravý pocit v žaludku. Byla jsem ve vztahu, i přestože jsem se každý den probouzela s bolestí břicha a hroznými starchy z budoucnosti. Všechno v mém životě se pohybovalo v obrovských vlnách, buď jsem zažívala slzavé období smutku a úzkosti nebo období výkonu na 120% takové “veverky z Doby ledové”, která se honí za svým oříškem.

Hluboko uvnitř jsem cítila, že to takhle nechci, že chci žít život v harmonii a že se nechci nechat semlít každým problémem, který do mého života přijde. Věděla jsem, že nechci být jako ovce ve stádu. Navštěvovala jsem různé seberozvojové semináře, kurzy a konzultace, ale tušila jsem, že je potřeba jít hlouběji a ponořit se do sebe. Toužila jsem po naplňujícím životě podle svých snů.

V roce 2011 jsem udělala jedno z nejdůležitějších rozhodnutí svého života. Sbalila jsem batoh a odjela na 6 měsíců do Indie.  

Indie se pro mě stala bránou k sobě samé a to především díky józe. Cestovala jsem, poznávala novou kulturu, lidi, přírodu a především sama sebe.

Důležitý okamžik nastal v době, kdy jsem studovala jógový lektorský kurz v ašrámu v indické Rishikeshi. V té době jsem dostala do rukou knihu Cyklická žena od Mirandy Gray. A najednou to všechno do sebe zapadlo. Jako poslední kousek puzzle do krásného obrazu. A v tu chvíli jsem pocítila důležitost naslouchání svému tělu. Možná už jsem to slyšela několikrát před tím, ale až v tu chvíli mi to začalo dávat jasný smysl. Jóga nás učí respektovat a vnímat své tělo i mysl stejně tak, jako nás k tomu vede naše ženství.

Začala jsem to zkoumat na sobě. Zjistila jsem, že mám 4 fáze cyklu se specifickou energií, kterou jsem najednou dokázala lépe pochopit. Začala jsem intenzivněji naslouchat svému tělu a velmi mi v tom pomohla jóga a různé relaxační praktiky. Začala jsem své emoce respektovat a nepotlačovat je. A také jsem upravila svou jógovou praxi stejně jako ostatní režim svým opravdovým potřebám. Zjistila jsem, že prostě nemůžu a ani nechci podávat stále 120% výkon. Neskutečně se mi ulevilo. Pochopila jsem, že je v pořádku být unavená, je v pořádku odpočívat, je v pořádku říct si o pomoc.

Pochopila jsem, že moje cykličnost je dar. Jednotlivé fáze mi nabízí cestu prozkoumat potenciál i stíny ženství. Rozhodla jsem se jim otevřít, na místo toho, abych je ignorovala. A tato cesta mě dovedla k větší pohodě, klidu a spokojenosti.

Po návratu domů jsem vedle svých lekcí Hatha jógy začala vést i kurzy Cyklické jógy. Měla jsem obrovskou touhu se o toho poznání podělit dál. Sdílet kouzlo našeho ženského cyklu, oprášit ženskost a témata jako je menstruace, relaxace a uvolnění. Vznikly tak otevřené lekce, minikurzy a víkend v souladu. Vidím, jak jsem se na své cestě díky Cyklické jógy posunula já i mé klientky, a proto jsem velmi vděčná za to, že mohu Cyklickou jógu posílat dál.

Chcete vědět více o tom, jak být v souladu?

S Aličkou jsem se setkala na workshopech zaměřených na léčení jednotlivých orgánů. Každé setkání bylo něčím výjimečné a dotažené do posledního detailu. Ať už se jednalo o tematický oltář/kruh mezi námi, nebo lahodný bylinkový čaj, který pro nás připravila, všechno bylo krásné stejně tak jako samotná lekce. Alice má příjemný projev a citlivý přístup, který mi vyhovuje a který vyhledávám vždycky, když chci utěšit své ženské já. Její přístup mě inspiroval k tomu, abych si zkusila míchat vlastní bylinkové čajové směsi a dodnes patří mezi mé nejoblíbenější kombinace heřmánek-máta-meduňka, kterou nám podávala pro zklidnění žaludku. Skrze tyto workshopy jsem si začala více uvědomovat své ženství, to, že má jiné nároky a že je to přirozené. Setkání s Aličkou doporučuji všem, je to krásná bytost a je radost být v její přítomnosti.

Eva LátováPersonalistka