fbpx

[ROZHOVOR] Aromaterapie v péči o ženské tělo i duši

5.3. 2018 Alice Mičunek 2302x 0

V dnešním rozhovoru bych vám moc ráda představila krásnou ženu, maminku a aromaterapeutku Terezu Machovou. Tereza doslova přičichla ke svému snu a vydala se na svou cestu. Její příběh je inspirativní, poslechla totiž volání svého srdce. Při studiích na vysoké škole si položila otázky: „Takhle chceš žít? To ti stačí?“ Nestačilo, začala místo poradenství v sociální práci studovat aromaterapii na Institutu aromaterapie v Praze.  A objevila, jak svět vůní léčí nejen tělo, ale i duši. Pojďte se začíst do inspirativního rozhovoru…

Terezko, tvůj příběh je úžasný…namísto materialismu a tlaku sis vybrala alternativní cestu. Vystudovala jsi aromaterapii, stala ses maminkou Juráška, kterého vychováváš pomocí kontaktního rodičovství. V Kopřivnici sis otevřela voňavé místo s masážemi s názvem HABIBI. Zajímalo by mně, s čím za tebou klienti nejčastěji přicházejí?

Děkuji, Ali. Častým motivem pro návštěvu HABIBI je pro klienty určitá fyzická potíž, která je vyvádí z rovnováhy. Když budu konkrétní, jsme u bolestí zad, bolestí hlavy, celkového napětí, nebo potíží se spánkem. Stres, deprese, neutuchající myšlenkový proud – to jsou takoví strašáci moderní doby a podněty, proč se pro mnohé klienty otevírají dveře do HABIBI. Na jaře a podzim se pozornost klientů směřuje k cílené detoxikaci organismu, takže vedou medové detoxikační masáže a baňkování. Též mne vyhledávají těhotné ženy, které mají zájem své těhotenství prožít vědomě a kráčet alternativní cestou péče o sebe i miminko.

Když odhalím, co za návštěvou mých klientů skutečně stojí, prozradím, že je to touha zastavit se – prostě vypnout, jen tak být, a být alespoň ty 2 hodiny v celém měsíci sama se sebou bez volání po pozornosti od druhých lidí. A je jedno, zda naproti mne sedí těhotná žena nebo statný muž 🙂 Lidé prahnou po tom, aby dosáhli uvolnění – aby mysl přestala na chvíli myslet a všechno kolem utichlo. V tomto je aromaterapie naprosto úžasná, protože nabízí nepřeberné možnosti, jak člověku pomoci, aby se cítil (zase) dobře. A navíc, je příjemná, bezpečná, voní a nepůsobí jen na jedno pole člověka… To mně na aromaterapii fascinuje.

 

Ve své práci dbáš na kvalitu při výběru éterických olejů, rostlinných olejů a hydrolátů. Skvěle popisuješ zajímavá fakta ve svém ebooku 7 mýtů o aromaterapii. Ráda bych se zeptala, jaké oleje bys doporučila do takové základní domácí aroma lékárny?

To je nádherná praktická otázka. Záleží, kdo je v té domácnosti, která bude za pár dní příjemně vonět. Protože to, kdo aromaterapii hodlá používat, je základní informace, abychom s aromaterapií mohli pracovat bezpečně. Základní informace, jak aromaterapii bezpečně uchopit, předávám ve svém ebooku zdarma 7 mýtů o aromaterapii.  Jinak tedy bude lékarnička sestavena pro ženu, pro rodinu s dětmi, pro člověka trpící nízkým krevním tlakem atd. Ale abych jen nerozumovala :-), napsala jsem nedávno praktický článek – Domácí lékarnička (nejen) pro děti, kde najdete, proč doporučuji mít doma levanduli, mandarinku červenou, heřmánek římský, rosalinu (levandulové tea tree) a pomeranč sladký.

Kromě výše uvedených éterických olejů doporučuji mít doma tyto rostlinné oleje v BIO kvalitě lisované za studena:

 • slunečnicový (při dlouhodobém užívání může vysušovat pokožku), proto doporučuji kombinovat s olejem mandlovým nebo meruňkovým, bude se hodit sezamový olej na výživu pokožky a olej z černuchy seté (černého kmínu), když bolí bříško. Ženy v péči o tělo jistě ocení šípkový olej proti vráskám nebo pěstící pupalkový či z pšeničných klíčků, když dostává naše kůže zabrat.

Odlíčení očí hravě a zdravě

 • miluji, když je aromaterapie jednoduchá, přitom efektivní a levná 🙂
 • před časem jsem si namíchala přírodní odličovač na oči – smíchejte 2 polévkové lžíce hydrolátu z růže nebo chrpy (ty jsou “the best” na oči) se 3 lžícemi sezamového bio rostlinného oleje a zalijte vodou do lahvičky. Naneste na tampónek a máte skvělé odlíčení očí.

Doporučuji nezapomínat na hydroláty (květové vody). Ty jsou zapomenutou součástí aromaterapie, která se naštěští pomaličku vrací do popředí. Hydroláty vznikají při parovodní destilace, stejně jako éterické oleje. Více o nich se dozvíte v článku tady.

A kam na nákup? V aromaterapii je zásadní kvalita – je zdrojem bezpečí a skutečnosti, že bude aromaterapie působit tak, jak skutečně má. Nakupujte u ověřených dodavatelů, příp. se poraďte s odborným aromaterapeutem (Registr kvalifikovaných aromaterapeutů najdete zde). Za sebe doporučuji značky FLORIHANA, Nobilis Tilia a Oshadhi.

 

Nalaďte se na sebe s růží

budete potřebovat kvalitní hydrolát z růže damašské – je to nejrozšírenější a nejvíce užívaný hydrolát… naprosto právem :),

 • vnitřní užití: každý den ráno a večer si dopřejte 1 čajovou lžičku a užijte (si) ji vnitřně – můžete jen tak na lžičce a zapít vodou nebo smíchat s vodou, džusem či vychladlým čajem,
 • koupel: přidejte 2 polévkové lžíce do teplé vany a zastavte se, ztište a vnímejte, jak na vás jemná, méně koncentrovaná růže působí,
 • v rozprašovači proti stresu: nalijte hydrolát z růže do malé lahvičky s rozprašovačem a kdykoliv ucítíte napětí, jemně se jím ovoňte. Můžete stříkat na vlasy, obličej, tělo … ucítíte svěžest, lehkost, naladíte se na vlnu ženskosti.

Vnímám, jak je péče o ženské tělo celostní záležitost. A cítím, jak důležité je to naše tělo opečovávat. A v případě potíží ho podpořit z více stran. Mnoho žen, které začnou cvičit Cyklickou jógu, se snaží zbavit se menstruačních bolestí. Mohla bys takovým ženám doporučit etérické oleje? A v jaké formě?

V prvé řadě, co doporučím ženě, pokud ji trápí menstruace, je naladit se na sebe sama. Menstruaci vnímám jako přirozený, očistný proces ženského těla. Měla by být vítána, třeba právě jako očista a možnost poznat více sebe sama. Pokud je žena se svou cykličností i menstruací v souladu sama v sobě, pak nemá s menstruací potíže. Vlastně… k Cyklické józe i mne přivedly menstruační potíže – měla jsem velmi nepravidelný cyklus (v rozsahu 20 – 35 dnů) a když se menstruace dostavila, dost jsem u ní trpěla (svíjela jsem se v křečích, hodně jsem krvácela a myslela jsem, že mi “ustřelí” bederní páteř). Když jsem si koupila Tvůj online program Cyklická jóga , už první cyklus byl výrazně pohodovější. Dnes jsem se svou menstruací – a ženskostí obecně – v souladu, konečně si to vše ženské ve mně vychutnávám, orientuji se ve svých fázích a plánuji si také aktivity.

A co na menstruaci říká aromaterapie?

 • určitě je dobré věnovat pozornost harmonizaci hormonální činnosti. S tím pomůže éterický olej z růže damašské, geránium růžové nebo šalvěj muškátová
 • pokud je menstruace bolestivá, doporučuji použít tyto éterické oleje – majoránka, levandule lékařská, geránium růžové, růže nebo heřmánek římský,
 • a když menstruace vynechává, lze ji podpořit meduňkou lékařskou, bazalkou nebo cypřiškem.
 • Ve všech případech řešení menstruačních obtíží doporučuji masážní olej na bříško a podbříšek (ne vnitřně na sliznice).
 • TIP: užívejte vnitřně 2x denně po 1 čajové lžičce pupalkový rostlinný olej lisovaný za studena a můžete si dopřát popíjení ryze ženského kontryhelového čaje

Směs: Jsem v souladu

 • 2 kapky EO růže damašské
 • 3 kapky EO geránium růžové bourbon
 • 2 kapky EO neroli
 • a 1 kapka EO levandule lékařské
 • smíchejte do 30 ml bio rostlinného oleje lisovaného za studena (vhodná pupálka, slunečnice, sezam nebo mandle) pravidelně si masírujte oblast bříška a podbříšku ve směru hodinových ručiček.

Směs: Když měsíčky bolí

 • 5 kapek EO z majoránky
 • 4 kapky levandulového EO
 • a 3 kapky EO z geránia růžového
 • smíchejte do 30 ml bio rostlinného oleje (sezam, slunečnice, kokos nebo mandle) nahřejte si bříško teplým termoforem a jemně si masírujte bříško ve směru hodinových ručiček.

 

 

Zaujal mě pojem aromapsychologie. Vím, že příroda má obrovskou moc a její síla je neuvěřitelná. Však v jedné kapce růžového oleje je 50 květů růže. To je pořádné pohlazení od přírody, to je obrovský dar, který nám Země dává. Jak vnímáš tuto jemnou péči o duši ty? Jak nám aromaterapie může pomoci?

Tady se schází několik zajímavých otázek najednou, o každé bychom mohly hovořit několik hodin 🙂 Fascinuje mne, jak je příroda moudrá, štědrá, jak je citlivá. Mrzí mne v mnohém lidský přístup, který jde vidět bohužel i v aromaterapii (pančování éterického oleje z růže, pozornost směřována na kvantitu, ne kvalitu atd.). Třeba taková růže – nádherná květina, omamně voní, je něžná a jemná, přitom její trny nám nastavují hranice “Dost, tady už ne, to jsem já.” Růže je jeden z drahokamů aromaterapie, patří k vzácným éterickým olejům, protože obsahuje málo siličnatých látek, a je tedy nutné ohromné množství květů na výrobu růžového oleje, konkrétně 1 litr EO z růže = 10.000 kg okvětních plátků růží – dokážete si to vůbec představit? Přitom jí v praxi stačí 1 jediná kapka a okamžitě se Vám vryje do Vašich emocí a do hloubky nitra. To ostatně dělají všechny vzácné (drahé) éterické oleje (jasmín, heřmánek, neroli, santal aj.)

Jak vnímám aromapsychologii? Jako cestu. Jako výpravnou, dobrodružnou, radostnou, mnohdy i bolestivou cestu k sobě sama. Víte, ono to není vždy příjemné, že při ovonění Vám daná esence trnkla na citlivou notu a odkryla Vám tak 13. komnatu, to bolavé v nás. Vůně nás obklopují a v lidském životě hrají úlohu mnohem větší, než si myslíme. Vždyť si vybavte, jak rychle si vůně spojujeme s určitým životním obdobím, s lidmi, se zážitky, s hudbou… Aromapsychologie se mi stala ohromnou životní vášní, stejně tak jako vše, co nikdy nekončí a se vším souvisí.

A jak nám může aromaterapie pomoci? Pokud je člověk aromaterapii otevřen a je ochoten na sobě zapracovat (byť třeba i tím, že si opravdu namíchá olejíček na masáž břicha a pak si opravdu břicho ošetřuje), pak je aromaterapie připravena pomoci na 3 rovinách lidského bytí současně. Vůně totiž nepůsobí jen na fyzické tělo, při jednom totiž ovlivňují rovněž psychiku i emoční rozpoložení. Třeba taková známá levandule – ta na fyzické rovině působí proti horkosti, otokům, bolestem, emočně nás uvádí do klidu a rovnováhy, psychicky ovlivňuje zažité vzorce chování a otevírá nás nové, opravdu funkční komunikaci. Víte, je skvělé, když si pak v klidu sednete, “sečtete” to a vyjde vám, že je to nádherná, do sebe zapadající mozaika, která se skvěle doplňuje. Není to nádherné?

 

Jak o své ženské tělo a duši pečuješ ty? Prozradila bys nám nějaký tvou voňavou rozmazlovací záležitost?

Jéé, to  by bylo na knížku 🙂 Já vůně miluji, už několik let jsou nedílnou součástí mého života. Používám je každý den, doma i v HABIBI. I peněženka mi voní 🙂 Vůně používám při péči o své tělo od A do Z. Teď je ale u mně aktuální dorůstání vlasů, protože mne to přitahuji, dlouhé vlasy se pro mne stávají symbolem ženskosti. Abych to vydržela a nesáhla (znovu) po nůžkách, hýčkám si vlasy a dopřávám jim voňavou no-poo péči, tedy bez šamponu. Ráda se podělím o recept na směs, kterou si umývám 1 – 2x týdně vlasy:

Směs: Vlasy jako nikdy 🙂

 • 1 lžíce žitné mouky 1 kapka EO ylang – ylang nebo rozmarýnu
 • 1 lžíce hydrolátu z růže
 • 1 kapka dýňového bio rostlinného oleje
 • vše smícháme v jemnou kaši a umyjeme vlasy. Mňam.

 

Co bys doporučila ženám, které mají chuť se hlouběji pustit do péče o své tělo, mysl i duši prostřednictvím aromaterapie.

Milé ženy, opusťte slovo AŽ a zbavte se “ažpakismu”. Když něco chcete a cítíte to, jděte si za tím. Důvěřujte svému tělu i mysli, vždy vede správně. A pokud Vás láká cesta k aromaterapii, pojďte do toho. Vydejte se na cestu plnou vůní, zážitků, učení a sebepoznání. Aromaterapie, to je Láska na celý život…


Tereza Machová
www.aromaterapiehabibi.cz
Aromaterapeutka, masérka a máma Juráška. Učí a píše o tom, jak používat aromaterapii jednoduše, bezpečně a efektivně. S Láskou předává dotek, aby vás vedla k zastavení se a věnování pozornosti svému tělu i duši. Individuálním poradenstvím zpřístupňuji aromaterapii.

 

 

 

Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Ebook zdarma 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli

  Toužíte po tom ztišit se a alespoň na chvilku se zastavit od shonu a povinností? Objevte 7 kroků k uvolnění těla a zklidnění mysli, které vám pomohou na cestě ke svému vnitřnímu klidu.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Instagram