fbpx

[ROZHOVOR] Jak vidí celostní gynekologickou péči MUDr. Jitka Blábolilová

1.2. 2018 Alice Mičunek 1827x 0

Jitka Blábolilová je pro mnoho žen poklad. Je to gynekoložka, která se rozhodla jít svou cestou. Nabízí celostní pohled ke zdraví ženy, který obohacuje o aromaterapii, psychosomatiku  a techniku EFT. Zabývá se péčí o pánevní dno a do své praxe ráda zapojuje zelené potraviny.

Začtěte se do inspirativního rozhovoru. Jitka se mnou sdílela své poznatky a zkušenosti ze života i z gynekologické praxe.

Jitko, musím říct, že Tvůj přístup k ženství mě nadchnul. Věřím, že mnoho žen si přeje být opečováno vědomě a celostně. Ty jsi odešla z klasické gynekologie a našla jsi svou cestu. Mohla bys přiblížit, jak k té transformaci došlo a proč?

Alice, děkuji. 🙂 Byl to proces, mezníků bylo několik a také i několikero údolí stínů. Už jako porodní asistentka jsem měla vizi provázet ženy celým těhotenstvím, porodem i šestinedělím. Zároveň jsem měla představu, že v pozici lékařky budu mít více nástrojů, jak ženy podpořit. I to bylo mojí motivací studovat medicínu. Medicínu jsem studovala a zároveň se seznamovala s alternativními metodami – kineziologie, holotropní dýchání, akupunktura, konstalace, aura soma. Objevila jsem jiný svět, začala jsem vnímat souvislosti.

Po studiích jsem nastoupila jako sekundární lékař na gynekologicko – porodnickém oddělení v malé nemocnici. Porodnictví byla vždy má srdcovka. 🙂 Zpočátku jsem byla nadšená – splněný sen.

 

Postupně jsem začala cítit vnitřní konflikt. Měla jsem pocit, že řeším důsledky a ne příčiny.

 

Vyčerpaná, především psychicky, jsem opustila svůj sen. Rozhodnuta opustit zdravotnictví na vždy. Odskočila jsem si mimo rezort. Táhlo mě to zpět, nastoupila jsem v LDN. Poslouchala jsem příběhy, dávala si je do souvislostí. Otěhotněla jsem. První porod, narození syna. To byl silný zlomový okamžik – mnohé jsem pochopila, ovlivnil mě i profesně.

Během rodičovské jsem absolvovala různé kurzy – vzdělávací i seberozvojové, prohlubovala své znalosti z aromaterapie. Objevila EFT, Metamorfní techniku. Po rodičovské jsem hledala uplatnění, cítila jsem, že chci mnohé dělat již jinak, zároveň jsem jako samoživitelka měla potřebu býti zaměstnancem. Nastoupila jsem v lázních. Zde jsem, krom jiného měla možnost pozorovat souvislost mezi psychikou a pohybovým aparátem. Zároveň jsem běžela několik závodů najednou – děti, domácnost, zaměstnání, vzdělávání. Jednoho dne mě mé tělo zastavilo. Zůstala jsem stát. Postupně jsem se zotavila, mnohé přehodnotila a vydala jsem se na cestu v souladu se sebou.

 

Ve své soukromé praxi nabízíš konzultace. Mohla bys nám prozradit, s jakým problémem se nejčastěji potkáváš?

Nejčastěji ženy přicházejí pro poruchy menstruačního cyklu – bolestivá menstruace, nepravidelné krvácení, silná menstruace, PMS nebo mykózy. Dále to jsou ženy, které mají klimakterické obtíže – návaly, pocení, výkyvy nálad. Další skupinou jsou ženy, které chtějí otěhotnět.

Dále přichází ženy s dotazy ohledně antikoncepce. Čas od času v této souvislosti mě oslovují i muži. Z toho mám velkou radost. Jsem ráda, že přebírají svůj díl odpovědnosti.

Vnímáš, že je něco, co by si ženy v dnešním světě měly pro svou péči o sebe dopřát? Vidíš ze své praxe nějakou společnou příčinu problémů a onemocnění?

Je důležité dovolit si zastavit se a být. Být tady a teď, vnímat samy sebe. Dát si pozornost.

Souvislost vidím v zlomových okamžicích v životě ženy. Je jich 5 – vlastní porod, první menstruace, první pohlavní styk, dále, když se sama žena stane matkou a menopauza. Tyto mezníky jsou velice důležité a to, jak je žena vnímá a prožívá, má vliv na kvalitu jejího dalšího života. Na to, jak vnímá samu sebe, sebe-lásku, sebe-hodnotu, sebe-vědomí, sebe-přijetí. A s tím jde ruku v ruce i kvalita vztahů.


Měla jsem možnost od Tebe vyzkoušet aromaterapeutické oleje namíchané na míru proti bolestivé menstruaci. Bylo to opravdové pohýčkání a výsledek byl úžasný. Jaké oleje ve své praxi používáš pro ženy, které trpí bolestivou menstruací?

Aromaterapii vnímám jako voňavou cestu ke zdraví. Esenciální oleje působí na fyzické i psychospirituání úrovni. Zjednodušeně řečeno ošetří tělo i duši. To se mi na tom líbí.

Vhodné jsou tyto éterické oleje: heřmánek římský, cypřiš, kadidlo, geránium, šalvěj muškátová, muškátový oříšek, levandule, máta peprná, tymián linalol, růže OTTO.

Při výběru vhodných éterických olejů se, krom jiného, vyptám i na charakter menstruačních bolestí. Zda jsou křečovité, či tupá bolest. U výběru vhodných éterických olejů hraje svoji roli i příběh ženy, co prožívá tady a teď, jaká jsou její očekávání. Někdy to jsou témata spojená s mateřstvím, pak je na místě růže. Jindy žena cítí vztek, zlobu – zde se mi osvědčil heřmánek římský.

Vyberu vhodné éterické oleje. Žena si je ovoní. Z nich namíchám synergickou směs k domácímu užití, kdy si žena potírá podbřišek, boky, hýždě a kostrč.

Žena se může i hýčkat vonnou koupelí – zde bych doporučila jeden z těchto éterických olejů: geránium, neroli, palma rosa. Použit 4 kapky vybraného esenciálního oleje přidat do jedné lžíce rostlinného oleje / mandlový, olivový…../ a rozmíchat ve vaně v teplé vodě. Koupel aspoň 20 minut. Tuto koupel je vhodné opakovat obden.

Je mi jasné, že takové starosti je potřeba léčit celostně. Co doporučuješ za změny v rámci stravy a jaké další změny by žena ve svém životě měla udělat, chce-li se zbavit bolestivé menstruace?

Je vhodné vyhnout se cukru a hodně mastným, soleným či kořeněným jídlům. Vhodné jsou čerstvé potraviny, nejlépe bohaté vlákninu, čistící zažívací trakt. Z minerálů je vhodné doplnit hořčík proti křečím a železo, aby tělo mohlo uhradit ztráty způsobené krvácením.

Z nápojů je vhodné vynechat kávu i všechny kolové limonády.

I v souvislosti s bolestivou menstruací se mi osvědčily zelené potraviny – ječmen a chlorella GW. Jejich účinek na organismus je komplexní. To znamená, že tělo čistí, sytí, hojí jeho záněty, podporují zdravou střevní mikroflóru, jsou zásadotvorné, doplňují tělu veškeré důležité látky, podporují hormonální rovnováhu i správnou funkci imunitního systému.

Měla bys na závěr ještě nějakou radu pro ženy, aby si mohly svůj cyklus užívat naplno?

Respektovat svůj menstruační cyklus, žít v souladu s ním. V období menstruace odpočívat, zvolnit, obrátit pozornost k sobě. Během cyklu hýčkat své tělo i duši. Věnovat se svému pánevnímu dnu.


 

MUDr. Jitka Blábolilová
www.jitkablabolilova.cz

Ráda poslouchám příběhy žen, vnímám je v souvislostech. Pátrám po příčině obtíží. Cítím se býti spíše podporovatelkou a průvodkyní ženám na cestě k trvalému zdraví.

Jsem dcera, matka, žena na cestě.

 

 

Tagy:
Miluju jógu, díky ní jsem poznala do hloubky své tělo i mysl. Cyklická jóga mi však dala příležitost prozkoumat také svou ženskou duši. S radostí předám toto poznání i vám, abyste se i vy cítili v souladu se svou ženskostí. Můj příběh si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.